Farnosť Dolné Krškany

Vysluhovanie sviatostí

Pohrebné obrady

Pohrebné obrady v našej farnosti vykonávame počas pracovných dní pondelok až piatok. Spravidla začíname pohrebnou svätou omšou. Čas treba vopred dohodnúť s miestnym farárom. Pri nahlasovaní pohrebu treba odovzdať „List o prehliadke mŕtveho“. Pozostalým príbuzným odporúčame vykonať si dobrú svätú spoveď a za zosnulého obetovať sv. prijímanie.

Sviatosť krstu

Nahlásenie krstu.

Krst dieťaťa hlási jeden z rodičov aspoň 2 týždne pred plánovaným termínom krstu na farskom úrade. Je potrebný rodný list dieťaťa. Ak dieťa nežije v Nitre, treba priniesť povolenie ku krstu, ktoré si vyžiadajú rodičia od miestneho farára, odkiaľ prichádzajú.

Termín krstu.

Podľa dohody. Zvyčajne krstíme v nedeľu o 11.30 po sv. omši.

Krstná náuka.

Zúčastnia sa jej rodičia a krstní rodičia. Termín náuky podľa dohody. Dá sa absolvovať aj pred narodením dieťaťa.

Kto môže byť pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča?
Krst dospelých.

Koná sa počas Veľkonočnej vigílie. Príprava na krst dospelého trvá v našej diecéze 2 roky. Začína sa v septembri. Záujemcovia dostanú podrobné informácie na farskom úrade.

Sviatosť manželstva

Snúbenci, ktorí chcú uzavrieť sviatostné manželstvo, majú o svojom úmysle informovať náš farský úrad, najmenej 3 mesiace pred plánovaným termínom sobáša.

Ako postupovať?

Sviatosť birmovania

V našej farnosti sa koná každých 5 rokov. Záujemcovia absolvujú prípravu na fare a chodia pravidelne na nedeľné sväté omše. Príprava trvá od septembra rok pred birmovkou. Najbližšie plánujeme birmovku v roku 2020.

Sviatosť zmierenia

Spovedám 30 minút pred začiatkom svätej omše.
Chorých navštevujem na prvý piatok dopoludnia. V prípade záujmu je možné prihlásiť chorého na farskom úrade.

Sviatosť pomazania chorých

Sviatosť je určená pre ľudí vo vážnej chorobe, vysokom veku a v nebezpečenstve smrti. V kostole udeľujeme sviatosť pomazania v Pôstnom období po spoločnej Veľkonočnej spovedi vo farnosti. Individuálne udeľujeme sviatosť kedykoľvek na požiadanie. Na zavolanie kňaza môžete využiť obe telefónne čísla.

Štvrtok 9.5.

Nanebovstúpenie Pána, prikázaný sviatok

Nedeľa 12.5.

7. veľkonočná nedeľa

Úmysly apoštolátu modlitby
máj 2024

Všeobecný

Za formáciu rehoľných osôb a bohoslovcov.
Modlime sa za rehoľníčky, rehoľníkov a za bohoslovcov, aby rástli vo svojom povolaní a aby sa formáciou po ľudskej, pastoračnej, duchovnej i komunitnej stránke stávali vierohodnými svedkami evanjelia.

Úmysel KBS

Aby sa naše kresťanské rodiny prostredníctovm modlitby a vzájomnej lásky čoraz viac stávali opravdivou školou života.

Odrobiny

Synoda 2021 2024